۱۳۹۸/۱۱/۱۴ بدون نظر

۱- مطابق قانون، ترجمه­ های رسمی دارای اعتبار سند رسمی می­باشند.

۲- متقاضیان ترجمه رسمی لازم است با در دست داشتن اصل مدارک به دفاتر ترجمه رسمی مجاز در سطح شهر مراجعه کنند. این دفاتر با ذکر شماره دفتر و نام مترجم مشخص شده­ اند

۳- لیست دفاتر ترجمه رسمی مجاز توسط اداره کل اسناد و امور مترجمان رسمی قوه ­قضاییه اعلام و از طریق سایت این اداره کل به آدرس https://sanam.ekfam.ir یا https://ekfam.ir اطلاع­ رسانی می­شود. درصورت مراجعه به دفاتر غیرمجاز و واسطه، مسئولیت و عواقب آن متوجه مراجعین خواهد بود و ترجمه سند اعتبار ندارد.

۴- مسئول دفتر ترجمه یا همان مترجم مسئول، یک مترجم رسمی است که مطابق قانون (ماده ۳۵ آیین­نامه) دارای جواز تاسیس دفتر، صادره از اداره کل اسناد و امور مترجمان بوده و در دفتر حضور و بر امور ترجمه نظارت دارد (جواز تاسیس بر روی دیوار نصب شده و در معرض دید عموم قرار دارد).
۵- مسئول دفتر ترجمه ضمن بررسی مدارک از جهت قابلیت تایید و ترجمه رسمی، درصورت لزوم نسبت به اخذ استعلام اصالت مدارک اقدام نموده و کلیه اسناد و مدارک متقاضی ترجمه رسمی را دریافت می­نماید. در صورت تردید نسبت به اصالت اسناد، مراتب  جهت بررسی به اداره کل اسناد و امورمترجمان اعلام می­گردد.

۶- دریافت مدارک تنها از صاحب سند یا نماینده قانونی او صورت می گیرد.

۷- مسئول دفتر ترجمه بعد از احراز هویت شخص آورنده مدارک، رسید مربوطه را صادر و تحویل خواهد داد.

رسید مدارک می بایست حاوی اطلاعات زیر باشد:
– تاریخ دریافت و تحویل
– جزئیات هزینه­ های هر سند بطور جداگانه ازجمله حق ­الزحمه ترجمه،تایید قوه ­قضائیه و وزارت­ خارجه و خدمات
– مشخصات آورنده سند،مشخصات صاحب سند از جمله شماره تماس،کد ملی و آدرس

۸- هزینه­ ها مطابق تعرفه مصوب اداره کل اسناد و امور مترجمان رسمی است. مسئول­ دفتر ترجمه موظف است نرخ ­نامه مربوطه را بر روی دیوار نصب و در معرض دید عموم قرار دهد.

۹- مسئول دفتر ترجمه، اقدامات لازم برای ترجمه رسمی مدارک را انجام داده و درصورت نیاز به تاییدات قوه­ قضائیه و وزارت خارجه، اصول مدارک و ترجمه انجام شده را به قوه ­قضائیه ارسال می­نماید.

۱۰- تایید قوه ­قضائیه، در همان روز ارسال مدارک، انجام و عودت خواهد شد مگر اینکه تأیید سند نیازمند بررسی بیشتر جهت اعتبارسنجی یا استعلام از مراجع ذی­ربط باشد.

۱۱- صاحب سند یا نماینده قانونی او می تواند شخصاً مدارک ترجمه شده را به قوه ­قضاییه تحویل داده و تایید مربوطه را در همان ­روز،دریافت نماید مگر اینکه تأیید سند نیازمند بررسی بیشتر جهت اعتبارسنجی یا استعلام از مراجع ذی­ربط باشد.

۱۲-تمام اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند جهت اعلام تخلف و یا شکایت از دفاتر ترجمه رسمی، از طریق سایت اداره کل اسناد و امور مترجمان رسمی به آدرسhttps://ekfam.ir یا https://sanam.ekfam.ir و یا شماره نمابر ۰۲۱۶۶۷۵۸۰۰۶ و­ یا شماره ­تماس ۰۲۱۶۶۷۶۱۰۷۲ اقدام نمایند و یا بصورت حضوری به آدرس میدان­ حسن­ آباد، خیابان­ حافظ،کوچه شهید سیدصدری،پلاک۴۸مراجعه نمایند.

لینک اصلی اطلاعیه

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *